Atrakcje Wrocławia
Panorama Racławicka
Panorama Racławicka we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), “przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka (1858-1925), który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka (1857-1942). Autorom pomysłu zależało głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 pod Racławicami.
Ostrów Tumski
Najstarsza część miasta. Do 1828r. teren ten był wyspą. Tu powstał pierwszy gród, później zamek książęcy a w 1000 r. biskupstwo.
Od 700 lat teren należy do kościoła. Znajduje się tu 5 kościołów, 3 klasztory, pałac biskupi, siedziba kurii metropolitarnej, Wyższe Seminarium Duchowne, Papieski Fakultet Teologiczny, Diecezjalny Dom Księdza Emeryta i gotycka katedra św. Jana Chrzciciela nazywana matką kościołów śląskich, uważana jest bowiem za najpiękniejszy kościół gotycki na Dolnym Śląsku.
Wrocławski latarnik
Na Ostrowie Tumskim zachowało się ok. 100 latarni gazowych, które zapalane są jeszcze ręcznie. O zmroku można tu spotkać latarnika, który wygląda tak jakby przybył do nas z XIX wieku. Nadaje to temu miejscu szczególnego uroku.
Ossolineum
Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, założony we Lwowie w 1817 r. przez hr Jerzego Maksymiliana Ossolińskiego. W 1946r. dochodzi do podziału zbiorów, z których część pozostała we Lwowie a część przywieziono do Wrocławia. Znajdują się tu rękopisy m.in. Pana Tadeusza, Zemsty, Ogniem i mieczem, Chłopów.
Siedzibą Ossolineum stał się barokowy gmach dawnego klasztoru Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Do barkowego gmachu przylega mały ale uroczy barokowy ogród.
Aula Leopoldina
Główna aula wrocławskiego uniwersytetu, jedna z najpiękniejszych sal barokowych świeckich w Europie. Aula znajduje się w gmachu głównym uniwersytetu. Jest to gmach dawnej Akademii Jezuickiej ufundowanej przez cesarza Leoplda I Habsburga w 1702r. Barokowy gmach główny uniwersytetu wieńczy Wieża Matematyczna, na której do 1945 r. znajdowało się małe obserwatorium astronomiczne. W 1791r. w posadzce wieży zaznaczono przebieg 17 południka długości geograficznej wschodniej tzw. meridiana czyli wrocławska linia południkowa.
Stare Jatki
XIV – wieczne murowane ławy rzeźnickie. Pierwsze jatki drewniane ufundował dla miasta w poł. XIII w. książę Bolesław Rogatka. Z tego okresu zachował się jedynie kamienny rynsztok. Górne partie jatek pochodzą z wieku XVI i XVII. Od 20 lat Stare Jatki znajdują się pod opieką Związku Artystów Plastyków i są miejscem szczególnym, pełnym urokliwych galerii i sklepów z materiałami dla plastyków. Można tu tez zobaczyć dość osobliwy pomnik poświęcony zwierzętom rzeźnym.
Jaś I Małgosia
Dwie najbardziej rozpoznawalne kamieniczki wychodzące na wrocławski rynek. Kiedyś rząd kamieniczek otaczał cmentarz przy gotyckim kościele św. Elżbiety. Mieszkała w nich służba ołtarzowa tego kościoła tzw. altaryści. W poł. XIX w. zlikwidowano cmentarz i wyburzono większość kamienic alatrystów zostawiając tylko te dwie. Nazwę Jaś i Małgosia kamieniczkom nadano po 1945r. W Małgosi mieści się Towarzystwo Miłośników Wrocławia. O dawnym cmentarzu przypomina jedynie barokowa brama łącząca Jasia i Małgosię z łacińską sentencją ” Mors ianua vitae ” [ ” Śmierć jest bramą do życia wiecznego ” ].
Stary ratusz
Gotycko – renesansowy ratusz należy do najpiękniejszych tego typu budowli w Europie. Budowano go etapami od końca XIII do poł XVI w. Dzisiaj ratusz pełni funkcje muzealne i znajduje się w nim Muzeum Mieszczańskie. Zwraca również uwagę wejście do Piwnicy Świdnickiej w ratuszu ? najstarszej restauracji w Europie, w której gościli niegdyś m.in. Chopin, Słowacki, Wybicki i Gethe. W zabytkowych, nastrojowych wnętrzach można również i dziś napić się białego lub czarnego barana – piwa wytwarzanego według tradycyjnej receptury. We Wrocławiu zwykło się mówić “kto nie był w Piwnicy Świdnickiej ten nie był we Wrocławiu”.
Opera wrocławska
Położony przy ul. Świdnickiej klasycystyczny gmach dawnego Teatru Miejskiego przyciąga uwagę. Wzniesiony został w poł. XIX w. przez F. Langhansa i pomieścić może 1600 osób. Zachowały się oryginalne freski z poł. XIX w. . loża cesarska oraz żyrandol.
Dawny pałac królów pruskich
Od poł. XVII Iw. siedziba pruskich królów. Zaprojektowany w stylu klasycystycznym dla barona von Spatgena i przebudowany przez G. Langhansa na potrzeby rezydencji królewskiej. Obecnie znajduje się w nim muzeum sztuki Mieszczańskiej z wystawą ” 1000 lat historii Wrocławia ” .
Hala Stulecia [ Hala Ludowa ]
Najpiękniejszy przykład wrocławskiego modernizmu. Zbudowana w 1913r. na potrzeby tzw, wystawy stulecia. Kiedy ją budowano posiadała największą na świecie żelbetowa kopułę. W 2006 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco. Służy jako hala koncertowa, miejsce imprez sportowych i targów. Obok hali znajduje się również tzw. budynek czterech kopół i pergola z 1913r.
Fontanna multimedialna
Otwarta w 2009r. obok Hali Stulecia jest największą tego typu fontanną w Polsce. Czynna od 1 maja do 30 października przyciąga tłumy turystów. Szczególnie pięknie prezentuje się nocą podczas pokazów : woda – światło – dźwięk.
W wekendy odbywają się pokazy specjalne, które dostarczają niezapomnianych wrażeń.